http://www.zavodrajem.cz/wp-content/uploads/2018/02/mountain_peaks_and_a_few_houses_1920x1080-e1518358181912-960x600_c.jpg

Vášeň stojí čas


Minulý rok jsem si koncem léta dopřál týdenní dovolenou v Jeseníkách. Uspořádal jsem si takové malé soustředění před tím, než se postavím na start Jesenického maratonu a týden jsem tam pobíhal po hřebenech. Jeseníky miluju. Jeseníky a masiv Kralického sněžníku. Pro mě naprosto jedinečné prostředí ke kterému mám velice osobní vztah.

Ovšem nejel jsem sám, jeli se mnou ještě moji drazí rodičové. Taková týdenní dovolená na horské chatě s rodičema, kteří sice dokáží vstát neuvěřitělně brzo, ale zase Vám hned ráno připraví hrnek čerstvé kávy, je jednoduše k nezaplacení. A pokud se s Vámi vydaji ještě na večerní procházku po hřebeni Vysoké hole, nemůžete už říct opravdu ani popel.

Při jedné takové procházce právě na Vysokou holi a Jelení studánku pár minut přes tím, než zapadne slunce jsme se dostali k tématu, kde je hranice mezi tím, kdy se z člověka stává sobec, který se intenzivně věnuje svým zájmům a zdokonaluje se v nich téměř každou svou volnou chvíli a člověkem, který sám sebe na úkor ostatních zanedbává. Co všechno musí člověk své vášni dát, aby se dostal dál?

Myslím, že tuhle otázku si musí dříve nebo později zodpovědět každý, kdo se rozhodne, se v nějaké oblasti záměrně zlepšovat. Dříve nebo později se člověk dostane do bodu, kdy si bude muset říct „okej, jestli se chci být lepší, budu tomu muset dát víc“. Jenže to „víc“ většinou znamená volný čas. No a když začneme ukusovat více ze svého volného času, který třeba jinak trávíme s rodinou, nemusíme se vždy setkat s jednoznačným pochopením a podporou.

Hranici, kdy se člověk musí pomalu rozhodnout, co omezí a neomezí, má samozřejmě každý nastavenou někde jinde. Nejsem si ještě úplně jistý, ale myslím si, že rozhodnutí tuhle hranici překročit, je něco jako startovní čára úspěchu. Každý, koho znám, a kdo v něčem opravdu vyniká, si svou pozici vybudoval tak, že do svého rozhodnutí být lepší, zainvestoval čas a energii. A ten čas, který zainvestovali, vždy chyběl někde jinde. Důležité ale je, umět se rozhodnout, odkud ten čas odřezávat…

Užijte neděli,

McNeil

McNeil

Další příspěvky autora

Menu